Apar detalii șocante în ancheta crimei din Oradea, unde o femeie de 31 de ani a fost găsită moartă, marți dimineața, într-o remorcă dintr-o parcare de cartier. Bărbatul care a sunat la 112 să anunțe „mirosul înțepător” locuia, de fapt, cu victima, spun sursele Bihoreanul. Trei persoane au fost duse la audieri – bărbatul care a alertat autoritățile, concubina acestuia și o altă femeie. În paralel, sora victimei, găsită în stare gravă într-un apartament din oraș, e la spital și primește îngrijiri medicale.
Alerta s-a dat marți dimineață, în jurul orei 07:00, când un bărbat a sunat la 112 și a sesizat că dintr-o remorcă parcată pe strada Oneștilor din Oradea vine cu miros înțepător.
În urma sesizării, polițiștii au găsit în remorcă un geamantan de dimensiuni mari, de 90 cm lungime și 60 cm lățime, ascuns sub nisip, unde se afla, cadavrul femeii.
Decesul, spun anchetatorii, ar fi avut loc vineri sau sâmbătă, iar trupul femeii ar fi fost transportat duminică în parcarea unde a fost găsit marți dimineața. Trei persoane au fost duse la audieri – bărbatul care a sunat la 112, concubina acestuia și o altă femeie – toți colegi de apartament cu femeia moartă, scrie sursa citată.
„Este vorba despre o persoană în vârstă de 31 de ani, de sex feminin, din Valea lui Mihai, care trăia fără forme legale în Oradea. Era în poziție ghemuită. Decesul se pare că s-a produs ori vineri ori sâmbătă, urmează să se stabiliească în urma autopsiei. Încă nu se cunoaște cu exactitate cauza morții, tocmai de aceea a fost dispusă o autopsie. Cert este că decesul s-a produs într-o altă locație din municipiul Oradea, în cartierul Nufărul, nu pe strada Oneștilor, unde a fost găsit cadavrul. Persoanele bănuite de săvârșirea faptei – se pare că au fost mai multe persoane – sunt în custodia Poliției, sunt audiate la acest moment și, în funcție de cum evoluează ancheta, vom comunica dacă s-au luat măsuri preventive. Persoanele implicate, se pare, după ce au ucis-o, ar fi transportat-o pe victima decedată în noua locație în cursul zilei de duminică”, a declarat Cristian Ardelean, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.
Bărbatul care a sunat la 112 locuia, de fapt, cu victima decedată, scrie sursa citată. Tot el le-ar fi spus polițiștilor și de a doua femeie, sora victimei, găsită de polițiști într-un apartament din zonă, cu răni foarte grave pe corp și subnutrită. Femeia a fost transportată la Unitatea de Primire a Urgențelor de la Spitalul Județean din Oradea pentru îngrijiri medicale.
Potrivit surselor Digi24.ro, cele două surori sunt din Adoni, comuna Tarcea, județul Bihor. Provin dintr-o familie cu venituri modeste și, timp de 5 ani, ar fi fost plecate în Germania. De altfel, pe contul de Facebook al femeii decedate apar mai multe postări făcute anul trecut, în iunie, în Munchen.
Există suspiciunea că femeile au fost victimele proxeneților și că ar fi fost folosite, în ultimele luni, în apartamentul din cartierul Nufărul, unde a fost găsită femeia în viață. Scandalurile se țineau lanț, iar vecinii ar fi chemat de mai multe ori poliția, spun sursele Digi24.ro.
Potrivit raportului preliminar al autopsiei, tânăra de 31 de ani găsită în valiza ascunsă în remorcă a fost omorâtă în bătaie, spun surse din anchetă pentru Bihoreanul.
Editor : Izabela Zaharia